V sobotu 27. října proběhl v Domašíně historicky první sraz Domašínských rodáků a oslavy 100. výročí založení Československa. Akci podpořil Středočský kraj a Město Vlašim. Na místo dorazilo několik stovek lidí, kteří navštívili připravené výstavy a pokračovali do průvodu, který byl zakončen pietním aktem u památníku padlých. Sraz rodáků si můžete připomenout na následujících fotografiích od Jitky Hirst Klápové a Petra Hejného. Další fotky pak najdete na Facebooku – v galeriích od Honzy Bursíka a Města Vlašim.
Všem děkujeme za účast a za organizaci!
Zahájení Srazu rodáků proběhlo kvůli nepřízni počasí v sokolovně.
Hned na místě si tak návštěvníci mohli prohlédnout i výstavu fotek a dalších materiálů z historie i současnosti T.J. Sokol Domašín, kterou připravily Veronika a Jaroslava Smetanová.
U stojanů s fotkami bylo okamžitě plno.
V sokolovně bylo možné i zakoupit knihy vydané Městem Vlašim a upomínkové předměty spojené se Srazem rodáků – placky a kalendáře na rok 2019.
Akce pokračovala Mší svatou v kostele Sv. Jakuba
Členové SDH Domašín na mši
Mše v kostele sv. Jakuba Staršího
Po mši se vypravil průvod hasičů a sokolů na domašínský hřbitov.
Zde byl položen věnec na památku zemřelých Domašínských rodáků a obyvatel.
Po celý den se mohli návštěvníci akce svézt koňským spřežením, což ocenily hlavně děti.
V budově bývalé školy byla připravena výstava z historie školy a školky v Domašíně. Připravily ji Jiřina Bachová, Jana Palanská a Růžena Kolmanová.
Na místě si mohli dát zájemci kávu, čaj a ochutnat sladkosti, které napekli dobrovolníci a dobrovolnice z Domašína.
Domašín pohledem dětí z Mateřské školy Sedmikráska 🙂
Třída byla vybavena i historickým nábytkem.
Dalším bodem programu byla přednáška o Domašíně za 2. světové války od PhDr. Ivany Preislerové – autorky knihy Domašín v době občanské. Po přednášce následovala autogramiáda.
Paní doktorka prý tolik lidí na přednášce už dlouho neviděla.. 😉
A abychom nezapoměli – v budově školy připravili svou výstavu i včelaři, kteří zároveň věnovali na akci svou skvělou medovinu na zahřátí.
V garáži hasičské zbrojnice probíhala výstava techniky SDH Domašín.
V patře hasičárny pak byla rovněž připravena výstava fotek a historického i současného hasičského vybavení.
Přítomní mohli nahlédnout i do dobových kronik SDH Domašín.
V sokolovně připravili svou výstavu i myslivci.
A přivedli s sebou i drsné lovecké psy.
Po páté hodině odpolední bylo zahájeno slavnostní vysazení sokolské lípy na náměstí.
Vystoupení mažoretek doprovodila hudba kapely Sebranka.
Projev zde pronesli starosta T.J. Sokol Domašín František Slavík a starosta Župy Blanické Zdeněk Balík.
Samotné zasazení sokolské lípy.
Průvod se poté vydal k nově zrekonstruovanému památníku padlých.
Věnce na památník nesli sokolové i hasiči.
Věnec za Město Vlašim nesli starosta města Luděk Jeništa a místostarosta Karel Kroupa.
Další fotka z průvodu.
U památníku obětí 1. a 2. světové války promluvil starosta města Vlašim Luděk Jeništa.
Položení věnců u památníku padlých.
Na závěr pietního ceremoniálu byla za zvuku státní hymny vztyčena státní vlajka.
Památku padlých uctili sokolové.
I hasiči.
Na závěr průvodu se na kostele sv. Jakuba rozzářil historický znak Domašína.
Krátká testovací projekce proběhla i budovu staré tvrze.
Večer se Sraz rodáků přesunul do sokolovny, kde byl zakončen hudebním večerem a Domašínským kvízem o ceny.





































