DOMAŠÍN

SDH Domašín

Historie SDH Domašín

Sbor dobrovolných hasičů působí v Domašíně nepřetržitě už téměř 120 let. Dokladem o jeho založení je zápis v jednatelské knize sboru z 24.ledna 1897, kde je v záhlaví zápisu uvedeno datum založení sboru 3.prosince 1885. Zakládajícími členy byli kupec Vojtěch Cikhard, řídící učitel Julius Krupička a notářský kancelista Antonín Matějovský.

Sbor byl založen pravděpodobně proto, že před koncem minulého století byly v Domašíně dva veliké požáry, při nichž vždy shořela značná část obce. Zápis o prvním výjezdu k požáru uvádí, že dne 10. září 1886 zúčastnil se sbor při požáru v Domašíně, ačkoliv neměl ještě stříkačky, ale přece obdržel pochvalné uznání za účastenství od hejtmanství.

V prvních dvaceti letech od svého založení zasahoval sbor u 18 požárů. V letech 1906 až 1918 pak u 16 požárů. V letech 1918 až 1945 se sbor zúčastnil celkem u 19 zásahů, z toho 18 v Domašíně a ve Vlašimi a jednoho v Polánce. Kromě toho se v roce 1932 zúčastnil záchranných prací při železničním neštěstí mezi stanicemi Domašín a Vlašim.

Od té doby zasahovali členové sboru u stovek požárů v Domašíně i v okolních obcích a pomáhali i při dalších katastrofách, včetně zásahu při povodních v roce 2013.

SDH Domašín má více než 130 členů a ročně provádí na 30 zásahů u požárů, nehod a živelných pohrom. V roce 2017 získala jednotka nový zásahový vůz Tatra a o rok před tím, u příležitosti 130. výročí prvního výjezdu, byla vysvěcena zrekonstruovaná zbrojnice. Hasiči hrají v Domašíně důležitou roli i při organizaci společenského a kulturního života. Už více než 50 let pořádají každý rok tradiční hasičský bál, od roku 2010 pak připravují i „Dětský den“ a další nepravidelné a menší akce pro děti i pro zasloužilé členy sboru.

SDH Domašín v roce 2017 (větší verze po rozkliknutí)

Aktuální výbor SDH Domašín

Karel Kroupa ml. – starosta – kkroupa (a) hasicidomasin.cz

Klimeš Pavel – místostarosta – pklimes (a) hasicidomasin.cz

Procházka Jaroslav – velitel sboru – jprochazka (a) hasicidomasin.cz

Procházka Jaroslav, ml. – zástupce velitele

Toula Zdeněk – jednatel sboru – ztoula (a) hasicidomasin.cz

Vášová Michaela – pokladník

Kolman Aleš – revizní komisař

Lupač Karel – revizní komisař

Houdek Jan- revizní komisař

Toula Zdeněk – kronikář

Jindra Ondřej- referent mládeže

Bursík Jan – MTZ

Lupačová Eva – kulturní referent

Bach Jiří – preventář

Telecký Zdeněk – strojník

 

Naleznete nás také na facebooku

 

 

Adresa

Sbor dobrovolných hasičů
Domašín 76
Vlašim 258 01 

 Novinky z SDH Domašín

Facebook Comments